Dekanımızın Mesajı

Anı Fotoğrafla Kalıcı Kılan Tüm Sanatseverlere,

Yaşadığımız her bir “an”ın bizi biz yapan olgunluğa erişmemizi sağladığını düşünecek olursak eğer, bu olgunlaşma yolunda attığımız her bir adımın derinlerimize kazınmış izidir fotoğraf. “Kimler geldi, kimler yer aldı hayatımızda?” diye sayısız siluetin aklımızdan her geçişinde “Merhaba” ve “Elveda” arasında bir yerlerde takılıp kalışlarımızın işaretidir fotoğraf. Unutmamaktır fotoğraf, unutamamaktır, biraz da unutmak istememektir.

Kimi zaman siyah beyazdır anlar, kimi zaman da allı morlu nakşedilir zihinlerimize. Ama bir objektifin tutsak ettiği ışıktan ötedir fotoğraf. Bize dair olanın gün yüzüne çıkmasını sağlayan, bizi tüm renklerimizle sergileyen, hayata baktığımız penceredir fotoğraf.

Dokunduğumuz hayatlar, duyarlılıklarımız, sevecenliklerimiz, umutlarımız, beklentilerimiz ve hissettiklerimiz… Hepsi birer birer fotoğrafın anlatısı oluverir. Yaşam sahnesinde oynanan küçüklü büyüklü tüm roller kazınıverir fotoğraf anlatısının zincirleme tarihi dokusuna. Bebeğine sımsıkı sarılmış bir annenin gülümsemesi, bayramda alınan bisikletini mahalle arkadaşlarına bir an önce gösterme telaşı içerisindeki küçücük çocuğun heyecanı, anneannesinin mezarının başında hasret dolu, sevgi dolu yüreğini özgür kılan torunun göğe uzanan elleri, elindeki diplomayı kazandığı zaferin müjdesi olarak babasına uzatan bir evladın buğulu gözlerle sımsıcak bakışıdır fotoğraf.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Finansbank A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen II. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda “Serbest” kategori ve özel tema olarak da “Kırsalda Yaşam” konu başlığını seçmiş bulunuyor. II. Ulusal Fotoğraf Yarışması’na fotoğraf çekmeyi seven, fotoğrafçılıkla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen tüm sanatseverler davet edilmektedir.

                                                                                      Prof. Dr. Üstün ÖZEN

                                                                                                       Dekan

tfsf