I.Ulusal Fotoğraf Yarışması

“Yaşlandım çocuklarım, hayattan elimi eteğimi çekmenin zamanıdır artık…

Sonbaharımı yalnız yaşamalıyım, baharımı hatırlayarak” dedi ve çıktı kapıdan.

Sonra bir el, yaşadıklarının şahidi olan o yumuşacık eli tuttu. Sıcacık ve küçücüktü bu el. Döndü, baktı çocuğa, pırıl pırıl gözlerine… Bırakamadı elini. Daha sıkı tuttu, sımsıkı… 

“Büyükanne” dedi çocuk. “Okula geç kalıyoruz. Sen yanımdayken güvendeyim, sen yanımdayken mutluyum, sen yanımdayken gururluyum… Beni okuluma sen götür. Annemi, dayımı, teyzelerimi götürdüğün gibi. Bana masallar anlat, onlara da anlattığın gibi. Karbeyaz saçların, pamuk yüzün ve derin bakan gözlerinle hayatımda hep yer al büyükanne. Hayatımın bir parçası ol. Yaramazlık yaptığımda arkana saklanabileyim, korkulu rüyalar gördüğümde yanına uzanabileyim. Okuldan dönerken pencereden uzun uzun izle beni… Gece yanağıma konduracağın sıcacık busenle uyanıp sütümü içeyim, ezberlediğim şiiri bağıra çağıra sana okuyayım ilk. Karnemle gurur duy. Bayramda içinde şeker ve harçlık olan mendilini alayım, koklayayım, mis gibi… Dedemi anlat bana. Hayat mücadelesini, çalışkanlığını, azmini ve anılarınızı. Yüzündeki her çizginin bir anısı var değil mi anneanne? İşte bana onları anlat. Bıkmadan usanmadan dinleyeceğim anılarını, dizlerinde otururken.”

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, I. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda hayatlara dokunmak, yaşlıların da insan yaşamında önemli bir yeri olduğunu vurgulamak amacıyla ‘Yıllara Meydan Okuyan Çınar Ağaçlarımız’ konusunu seçmiş bulunuyor. Finansbank A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen I. Ulusal Fotoğraf Yarışması aracılığıyla fotoğraf çekmeyi seven, fotoğrafçılıkla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen tüm sanatseverlerin yaşamın içinde yaşlıları konu edinmeleri amaçlandı. Toplumda yaşlıların hayatı zorlaştıran varlıklar olduğuna dair yanlış kanıyı yıkmaya çalışan ve yaşlıların da insan yaşamında fonksiyonları olduğunu hatırlatmayı hedefleyen Açıköğretim Fakültesi, toplumsal duyarlılıklar geliştirmenin gayreti içerisinde.

tfsf